fbpx
Jak prodat nemovitost krok za krokem

Jak prodat nemovitost krok za krokem

Plánujete prodat svou nemovitost? Lidé většinou za celý svůj život prodají a koupí maximálně jednu až dvě nemovitosti, proto s prodejem nemovitostí nemají příliš velké zkušenosti a mají z toho obavy. Dalším důvodem, proč se lidé obávají prodeje nemovitosti, je výše ceny a strach z manipulace s velkým obnosem peněz. Posledním důvodem je také spousta práce a potřeba informací, které lidé, vzhledem k nezkušenosti s problematikou prodeje nemovitostí, nemají. Pokud se ale rozhodnete pro prodej nemovitosti na vlastní pěst, budou se Vám určitě hodit následující informace, jak postupovat při prodeji nemovitosti.

1. Stanovit správnou cenu

Nejdůležitější bodem celého prodeje je určení správné ceny nemovitosti. Cenu lze stanovit podle inzerátů, které najdeme na inzertních webech, případně můžeme nahlédnout do dat z katastru nemovitostí. Je také potřeba znát danou oblast a zohlednit okolní vlivy, které mohou cenu nemovitosti ovlivňovat. Zaměřte se na to, jaká je v okolí dostupnost (obchod, lékař, zastávka) a co může okolí nemovitosti nabídnout (dětské hřiště, lesopark apod.). Důležité je také zahrnout do ceny budoucí možné náklady, které mohou být spojeny například s rekonstrukcí. Je zde mnoho faktorů, které ovlivňují prodej nemovitosti. Správná cena dokáže prodat nemovitost rychle a zároveň s vyšším výdělkem.

2. Příprava nemovitosti na prodej

Příprava nemovitosti na prodej- článek jak prodat nemovitost krok za krokem

Příprava domu či bytu na prodej je velmi důležitá, neboť první dojem je vždy nejdůležitější. Není potřeba hned nemovitost rekonstruovat či investovat velké částky. Je zapotřebí přichystat nemovitost, aby kupce zaujala.

V koupelně můžete za pár korun sehnat nové prkénko na WC, vyměnit sprchovou hadici či baterii. Dlaždičky a spáry vyčistěte a případně opravte.

V kuchyni můžete za pár korun opravit kuchyňskou linku pomocí samolepící tapety. V případě potřeby vyměňte baterii či žárovku v digestoři a dbejte na úklid.

Nezapomeňte také uklidit garáž, zahradu či sklep.

Zbavte se čouhajících kabelů a kapajících kohoutků. Díry ve zdech můžete opravit pomocí sádry a zdi vymalovat. Ukliďte, vysajte a vytřete nemovitost.

V případě, že na tyto věci nemáte čas, vyhledejte hodinové manžely a úklidové služby. Rozhodně se to vyplatí.

Pokud si nejste jistí, na co je potřeba se zaměřit, řekněte známému, který k Vám nechodí tak často, aby si vyzkoušel prohlídku nemovitosti jako potencionální kupec. Poproste ho, aby Vás upozornil na všechno, co na něho neudělalo dobrý dojem.

3. Homestaging

Ze zahraničí se k nám dostal homestaging, který se zabývá právě přípravou nemovitostí. Jedná se o profesionální službu, která se snaží prodat Vaši nemovitost ještě s větším ziskem. Přizpůsobení bytu pomocí homestagingu je proces, při kterém se např. odstraňuje nadbytečný nábytek a přidávají se neutrální i osobní doplňky (fotografie). Díky homestagingu si nový zájemce dokáže udělat obraz o tom, jak by mohl v nemovitosti žít on sám osobně. Výsledkem homestagingu je vzdušný a vyladěný interiér.

Homestaging - článek jak prodat nemovitost krok za krokem

4. Prezentace a inzerát

Určitě jste narazili na realitních webech na odstrašující inzeráty, ve kterých bylo vidět visící prádlo, tmavé fotografie apod. Je velice důležité přichystat správnou prezentaci. Fotografie mají být světlé a ideálně se slunečním světlem. Je zapotřebí použít kvalitní fotoaparát a znát techniku focení místností. Určitě se vyplatí investovat do profesionálního fotografa.

Hned po úvodní fotce se kupec začte do inzerátu. Musíte se vžít do role kupujícího a poskytnout mu všechny informace, které ho budou zajímat. Představte si, že chcete nemovitost prodat mladé rodině. Rozhodně je bude zajímat dostupnost důležitých služeb (škola, obchod, lékař, zastávka). Inzerát by měl obsahovat důležité informace, ale neměl by být zbytečně dlouhý a s chybami. Před zveřejněním dejte určitě inzerát někomu přečíst.

Inzerát vystavte na správných realitních portálech.

5. Naplánování prohlídek

Nikdo nemá čas jít na prohlídku v 22:00 či ráno před prací. Určitě je dobré oslovit rodinu, přátele a poprosit je o případnou pomoc s realizací prohlídek.

Domluva ceny - článek jak prodat nemovitost krok za krokem

6. Domluva ceny

Před prodejem si stanovte nejnižší částku, za kterou jste ochotni nemovitost prodat. V případě podhození této částky zájemce slušně odmítněte a nedejte na sobě znát, že na prodej spěcháte. Běžnou praxí je, že ke konci prohlídky nemovitosti dochází k upozornění na vady, a tedy ke snížení částky o 1–3 %.

7. Advokát a papírování

Pokud už je prodej dohodnutý, je potřeba sehnat advokáta, který se zprostředkováním prodeje nemovitosti zabývá. Zajistí Vám bezpečný převod peněz a právních náležitostí. V případě, že jej nebudete chtít platit, buďte opatrní a nedělejte rychlá rozhodnutí.

Je toho samozřejmě více, co je potřeba udělat a co může nastat, ale těchto 7 kroků je těch nejdůležitějších. V případě, že nechcete tyto věci řešit, rozhodně se na nás obraťte a my zajistíme vše potřebné za Vás.

Váš tým Nemovitosti Kauer

Sdílej tento článek

Share on facebook
Share on twitter

Soubory cookies nám pomáhají řídit obsah stránky a reklamy tak, aby vyhovovaly vašim představám. Více informací o cookies