Vlastník nemovitosti je fyzická osoba (běžný občan) nebo právnická osoba (firma, bytové družstvo apod.), která danou nemovitost vlastní. Vlastník je vždy zapsán v listu vlastnictví katastru nemovitostí. Má právo, dle občanského zákoníku, jakkoliv nakládat s nemovitostí. Může jí tedy prodat, pronajmout, rekonstruovat či použít jako zástavu pro jiné účely.
Příklad s osobním vlastnictvím nemovitosti
Pan Tomáš vlastní dům a je zapsán jako jediný vlastník v katastru nemovitostí. Vzhledem k tomu, že vlastník nemovitosti může nemovitost prodat či pronajmout, pan Tomáš se rozhodl pro prodej domu. S kupujícím vyřešili všechny formality. A nyní společně přepisují vlastnický list v katastru nemovitostí. Pan Tomáš už není vlastníkem nemovitosti a nemůže s ní tedy nijak nakládat.
Příklad s osobním vlastnictvím nemovitosti
Pan Daniel chce prodat svůj družstevní byt. V jeho případě se nejedná o vlastnictví nemovitosti, ale o prodej družstevního podílu. Při prodeji podílu musí tedy s kupujícím navštívit bytové družstvo, kde kupující složí vstupní členský poplatek. Poté může stávající majitel přepsat podíl v bytovém družstvu na nového majitele. Nový podílník by chtěl v budoucnu tento byt pronajímat v rámci Airbnb, musí tedy nejdříve požádat družstvo o povolení k pronájmu.